Yılın En Çok Oynanan MMORPG Oyunları!

Yılın En Çok Oynanan MMORPG Oyunları!
Bu listede 2021 yılının en çok oynanan MMORPG türündeki oyunlarını sizler için derledik. Listede yılların eskimeyen efsanelerinden yeni oyunlara kadar tam 10 oyun sizleri bekliyor.

MMORPG türü oyun dünyasının belki de en çok oynanan türlerinden biri. Bilgisayar oyunlarının ilk çıkışından ve internetin günlük hayata ilk girişinden beri oyuncuların parçası olmuş bir tür. Hangimiz zamanında Metin2 ve Knight Online’ın başından kalkabildik ki? Ülkemizde de önemli bir yeri olan MMORPG oyunları arasından en çok rağbet gören oyunlara beraber göz atacağız. Ondan önce bahsedelim, bu listede Batı bölgesinde popüler olmuş oyunlara yer veriyoruz. Bazı büyük MMORPG oyunları henüz sadece Asya bölgesindeki oyunculara açık durumdalar. Listedeki oyunlar istisna ülkeler dışında tüm dünyadan erişilebilir oldukları için böylesinin daha adil olacağını düşünüyoruz. Hazırsanız yılların efsanesi ile 10. Sıradan başlayalım!

2021 Yılında En Çok Oynanan MMORPG Oyunları

10. Star Wars: The Old Republic (400 Bin)


FOXNGAME

Star Wars: TOR bu listede eski bir yapım olmasına rağmen 2021’in en çok oynanan MMORPG oyunları listesinde MapleStory’yi kıl payı bir farkla geçerek 10. Sırada yerini alıyor. MapleStory’nin listede yer alamamasının sebebi ise devasa oyuncu kitlesinin Kore ve Japonya’da olması.

Star Wars: The Old Republic 2011 yılında abonelik sistemiyle beraber oynanış için çıkmıştı. Ardından F2P (Oynaması Ücretsiz) olarak değiştirildi ve oyun içi satın almaların yanında abonelik sistemli içeriğine dönüştü.

Oyuncularının büyük çoğunluğu sunucuların boş olmasından şikayetçiler. Fakat, sahip olduğu muhteşem hikâye ve nostaljik havasıyla oyuncuların gözdesi olmaya devam ediyor. Eğer bir Star Wars serisi hayranı iseniz 2021 yılında bile bu oyuna gönül rahatlığı ile bir şans verebilirsiniz.

► Star Wars: The Old Republic satın almak için tıklayınız! 

9. Eve Online (500 Bin)


FOXNGAME

Alışması zor ve ciddi olmasına rağmen listede 9. sıraya yerleşen Eve Online, geçen senenin listelerinde şu anki oyuncu sayısından 200 bin oyuncu düşük olmasına rağmen yedinci sıradaydı. Görünüşe göre COVID döneminde oyuncuların büyük bir çoğunluğu MMORPG oyunlarına dalış yaptılar. Sunucuların dolmasında ve eski isimlerin dirilişe geçmesinden belli olsa gerek.

İnanılmaz detaylı ve ciddi olan Eve Online, eğer yeterli vaktiniz, ilginiz ve tabi ki ciddiyetiniz varsa tam size göre. Uzay geminizi kaybetmemeye dikkat edin çünkü bazı gemiler $33.000 dolar edebiliyor (Gerçek Para).

8. Guild Wars 2 (520 Bin)


FOXNGAME

Yayınlandığı 2012 yılından beri devrimsel bir MMORPG muamelesi gören Guild Wars 2, hayret verici dövüş sistemiyle listede 8. sırada yerini alıyor. Oyuncu sayısı 520 bin sularında gezen oynaması ücretsiz MMORPG oyunu Guild Wars 2, eğer hızlı tempolu dövüş mekaniklerini seviyorsanız bir bakmanızı öneriyoruz.

Anlık olarak iki adet genişleme paketine sahip olan GW2, sunduğu geniş içeriklerle abonelik sistemi olmadan ücretsiz oynayabileceğiniz MMORPG oyunlarından biri.

7. Black Desert Online (700 Bin)


FOXNGAME

Bu sene oyuncu sayısını ikiye katlayan Black Desert Online, tam tamına 700 bin oyuncuya sahip. Black Desert Online bütün platformlarda ve konsollarda oynayabileceğiniz geniş çağlı büyük bir MMORPG oyunu.

BDO’yu oynamak için aylık abonelik sistemleriyle uğraşmanıza gerek yok. PvP (oyuncular oyunculara karşı) odaklı oynanışı, harika grafikleri ve animasyonları olduğunu belirtelim. Eğer PvP odaklı MMORPG oyunlarını seviyorsanız BDO’ya bir şans vermenizi öneriyoruz. Dilerseniz yayın platformlarında ve Youtube’dan oyunu detaylı olarak izleyip öğrenebilirsiniz. Kendisi ücretsiz olmasa da kendisine sadece ₺19 vererek sahip olabilirsiniz.

► Black Desert Online satın almak için tıklayınız!

6. RuneScape 3 (770 Bin)


FOXNGAME

RuneScape 3 ya da genel kullanımıyla sadece RuneScape OSRS (Old School RuneScape) kadar popüler olmasa da 2021’in en çok oynanan MMORPG oyunları listesinde altıncı sırada duruyor.

RuneScape’e ücretsiz olarak erişebilir ve oynayabilirsiniz. Fakat bazı içerikler ve genişleme paketleri ödeme gerektiriyor. RuneScape için çok fazla başında oturup “kasmanız” gerektiğini duymuşsunuzdur. Doğru, ama bu aralar hangi oyun gerektirmiyor ki?

Asıl önemli olan oyunun kitlesi desek yalan olmaz. RuneScape topluluğunda harika oyuncularla tanışıp oyun oynayabilirsiniz. Bizce bu oyuna ve devasa topluluğuna bir şans verin.

5. The Elder Scrolls Online (800 Bin)


FOXNGAME

Bu yılın en çok oynanan açık dünya oyunları listesinin beşincisi ESO olmayacak da başka ne olacak? Elder Scrolls isminin fanları bu oyun hakkında ikiye bölünmüş durumdalar. Kimi oyuncular markanın çoklu oyunculu olmayan serisini sevdikleri için, kimi de Skyrim’in doruklarına ulaşmak istedikleri için. ESO’da istediğiniz yere gelmeniz gerçekten zor.

Düzeltilmesi gereken bugları ve hataları olsa da The Elder Scrolls Online harika bir MMORPG. Oyuna sadece ₺40 ödemeniz yeterli (indirimli Steam fiyatı), herhangi bir abonelik sistemi oyunu oynamak için gerekmiyor. Ancak ESO+ isimli paketi satın alırsanız oyunun gelen genişleme paketlerine ve sezonlarına ücretsiz olarak geldikçe sahip olabilirsiniz. ESO+ aynı zamanda sınırsız depolama alanı, ticaret yapmak için Crown ve fazlasına sahip olmanızı sağlıyor. Bu popüler oyunu sadece PC platformunda değil konsollarda da oynayabilirsiniz.

► The Elder Scrolls Online satın almak için tıklayınız!

4. World of Warcraft Classic (900 Bin)


FOXNGAME

World of Warcraft ile nostaljinin tadına varın. WoW Classic en iyi 10 MMORPG oyunları arasında hızlıca yükseldi. Ayrıca oyun World of Warcraft aboneliğinize dahil olarak geliyor. WoW Classic’in en sevdiğiniz versiyonunu ekstra ödeme yapmadan oynayabilir, eski WoW’un tadını çıkarabilirsiniz.

“Old School” oyuncuların gençken bu oyundan aldıkları tadı yeniden yaşatmak için karşınızda World of Warcraft Classic. WoW ruhu geçmişte olduğu kadar şu an da ölmüşe benzemiyor. WoW Classic geçmişte deneyimlediğiniz MMORPG keyfini eğer World of Warcraft’ın yeni versiyonlarını beğenmediyseniz size tekrardan yaşatmak için burada.

► World of Warcraft Classic satın almak için tıklayınız!

3. Old School RuneScape (1.6 Milyon)


FOXNGAME

Nerede o eski günler? Old School RuneScape yaklaşık 1.6 milyon oyuncusuyla 2021 yılının en sevilen MMORPG oyunları arasında üçüncü sırada yer alıyor. Görünüşe göre eski MMORPG’ler yeni oyuncuların daha çok hoşuna gidiyor. RuneScape 3 ve OSRS arasındaki fark sadece grafik değil. OSRS aynı zamanda oynanış olarak daha uzun ve oyunun sonuna ulaşması daha meşakatli. Bu yüzden kendisinin raf ömrü doğal olarak daha fazla.

Dövüş mekanikleri farklı ve Old School RuneScape mikro ödemeler barındırmayıp, kimin daha fazla DPS’i (saniye başına hasar) olduğuna bakıyor.

OSRS daha kompleks ve daha uzun soluklu bir oyun. Eğer aradığınız MMORPG oyunu size RuneScape gibi geliyorsa bizce bir şans verin. Eğer daha önce bir RuneScape oyunu oynamadıysanız OSRS’ye başlamadan önce daha modern, alışması daha kolay olan ve halihazırda büyük bir oyuncu kitlesine ev sahipliği yapan RuneScape 3’e başlamanızı öneririz.

2. Final Fantasy XIV (2 Milyon)


FOXNGAME

Geçen seneki sırasını koruyan FFXIV, bu yıl da listenin ikinci sırasında yer alıyor. Çıktığı yılda bu kadar popüler olmadığını hatta yapımcıların oyunu çok karıştırdıkları için neredeyse yeniden yapmak zorunda kaldıklarını biliyor muydunuz? Yapımcı firma Square Enix, FFXIV’ü satın alan oyunculara tam olarak düzeltileceğini ve FFXIV: Reborn olarak çıkacak sürümüne bedava sahip olacaklarının sözünü vermişti.

Final Fantasy XIV’ün hikayesi serinin diğer oyunları gibi harika. Ancak, oyun bazen kompleks ve meşakatli bir hal alabiliyor. Bunun dışında harika grafikleri, çarpıcı dövüş mekanikleri, kocaman dünyası, değişik yaratıkları ve bütün halindeki topluluğuyla oyuncuların gönlüne tahtını çoktan kurmuş durumda. Oyunun tek eksisinin PvP eksikliği veya oyun içi klanların var olmaması diyebiliriz. Oyunda bir PvP sistemi var fakat diğer isimler gibi görev yaparken oyuncuların birbiriyle kapışmasına olanak veren türden bir sistem değil.

Oyunu oynamak için abonelik sistemleri aktif olarak kullanılmakta. Oyunu 60. Seviyeye kadar ücretsiz oynayabilirsiniz fakat bu süreçte biraz solo takılmak zorunda kalabiliyorsunuz. Eğer arkadaşlarınızla veya yabancılarla oyunun tadını çıkarmak ve DLC’lerden yararlanmak istiyorum diyorsanız aylık sadece $10’a oyunun bütün içeriklerine erişim sağlayabilirsiniz.

► Final Fantasy XIV satın almak için tıklayınız!

1.World of Warcraft (4.5 Milyon)


FOXNGAME

Listenin birinciliği ve tahtın sahibi World of Warcraft oluyor! Bu yılın en çok oynanan MMORPG (belki de gelmiş geçmiş bütün zamanların) oyunu tahminler doğrultusunda tekrardan World of Warcraft. Geçtiğimiz yılın sonlarında büyük bir genişleme paketi Blizzard tarafından oyuna gelmişti. Bu paketin gelişiyle oyuncu sayısı 7 milyona fırlamıştı.

WoW aynı zamanda Twitch’te en çok yayını yapılan oyunlar arasında. Twitch içerik üretici Azmongold’un her gün yayınlarında binlerce izleyicisi oluyor.

WoW Classic’in de oyuna gelişiyle yıllar içerisinde topluluğuna her gün yüzlerce oyuncu katmaya devam ediyor. En son çıkan genişleme paketi olan Shadowlands, aynı zamanda tüm zamanların çıkar çıkmaz en hızlı satış yapan PC oyunu unvanını da elinde tutuyor.

World of Warcraft için MMO severlerin mutlaka oynaması gereken bir oyun olduğunu düşünüyoruz. Her türden MMO oyuncusu için ilgi çekici bir oyun olan WoW’da ister PvP ister PvE oyun tarzını seçebilir, isterseniz de World of Warcraft’ın en nadir bineklerini yakalayabilirsiniz!

► World of Warcraft satın almak için tıklayınız!

2021 yılında en çok oynanan, en sevilen MMORPG oyunları listesi bu kadardı. Karantina günlerinin oyunculara MMORPG oynamaları için bir yol gösterici olduğunu düşünüyoruz. Eski tatları tekrardan ziyaret etmek harika bir şey. Umarız ki yakın zamanda Amazon Games’in MMORPG’si Lost Ark’ı açık dünya sahalarında görebiliriz. Buna benzer listeleri ve oyun dünyasının ilgi çekici olaylarını merak ediyorsanız takipte kalın!


Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

Instagram

Twitter

Youtube

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.