Valorant'ta Nasıl Daha İyi Oynarsınız?

Valorant'ta Nasıl Daha İyi Oynarsınız?
Her FPS oyununda olduğu gibi Valorant'ta da aynı şekilde kendini geliştirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bu yazımızda Valorant'ta nasıl daha iyi oynayacağınız konusunda önemli bilgiler paylaştık. Detaylar makalede yer almaktadır.
Her geçen gün popülaritesi ve oyuncu sayısında artış gözlenen Valorant’ta, oyuna yeni dâhil olan oyuncular, tecrübeli veya oyunda biraz zaman geçirmiş oyuncular karşısında dezavantajlı konuma düşmektedirler. Temelde bir FPS oyunu olan Valorant, sunduğu ortam gereği aslında bir FPS oyunundan çok daha fazlasıdır. Bu nedenle yeni oyuncuların rekabetçi ortamı kavraması için oyunda belirli bir zaman geçirmeleri ve deneyim kazanmaları gerekmektedir.

───────────────────────────────────────────────────

► Valorant Rekabetçi Ortam Düzenleme Planları

───────────────────────────────────────────────────

Valorant’a yeni başlayan oyuncular, başlangıçta bazı ufak sorunlar yaşayabilir ve bu durum oldukça normaldir. Daha iyi oynayabilmek ve oyununuzu geliştirebilmek adına, başlangıç aşamasında bilmeniz gereken birkaç temel ama önemli bilgiler, sizi oyuna daha hızlı alıştıracak ve yine sizin için kılavuz niteliğinde olacaktır. Hemen değil tabii ki. Biraz kafa yorma ve pratik sayesinde sizde bu taktiksel nişancı oyununda, takım arkadaşlarınızla sırt sırta savaşabilirsiniz. Az sonra aşağıda okuyacağınız etkenlere dikkat ettiğiniz ve bunun üzerinde çalıştığınız sürece eskisinden çok daha iyi olduğunuzu zamanla fark edeceksiniz öyle ki harcadığınız zaman ve emek sonrasında bu durumun farkında olmanız da size ayrı bir özgüven katacaktır ve oyununuza direkt olarak etki edecektir.​

Nasıl Daha İyi Valorant Oynarsınız?

Önemli etkenlere geçmeden önce belirtmek istediğimiz bazı hususlar var. Valorant’ta bir noktan diğer bir noktaya amaçsızca koşup, gördüğünüz düşmana ateş etmeye çalışmak sizi hiçbir zaman geliştiremeyeceği gibi hem oyunda kolayca ölmenize neden olur hem de takım arkadaşlarınızın performansını düşürürsünüz. Bu yüzden öncelikli tavsiyemiz yazımızı dikkatli bir şekilde okuyun ve kendinize geliştirmek istiyorsanız tavsiyelere kulak verin.
 

♦ Ajanlar ve Yeteneklerine Hakimiyet

Valorant'ta geçirdiğiniz zaman boyunca dikkat etmeniz ve bilgi sahibi olmanız gereken ilk konu ajanlar ve onların yetenekleridir. Oyuna ilk başladığınızda 5 farklı ajan seçimine izin verilmektedir ve oyunda geçirdiğiniz zaman ve kazandığınız oyun içi XP ile yeni ajanlara oyunu oynadıkça erişim sağlayabilirsiniz. Oyunda iyi bir noktaya gelmek istiyorsanız kendi oynadığınız ajan dâhil, takım arkadaşlarınızın ve rakiplerinizin oynadığı ajanlara da hâkim olmalısınız. Bunu yapmanın en temel yolu ise her ajanı mutlaka deneyimlemeli ve ajanın yeteneklerine hâkim olmalısınız. Aynı şekilde internet üzerinden aratarak da bu bilgilere erişebilirsiniz. Ajanlara hâkimiyetiniz tamamlandığında artık bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

♦ Oyun ve Kontrol Ayarları

FPS oyunlarında oyun ayarları ve kontrol ayarları oldukça önemlidir. Öncelikli olarak oyununuzun grafik ayarlarını maksimum performans olarak ayarlamalısınız. Bu konu hakkında detaylı bir bilgi vermek isterdik fakat her bilgisayarda aynı sonuç vermeyeceği için yapmanız gereken en önemli bilgiyi sizlerle paylaşacağız. FPS iyileştirme her bilgisayarda farklı sonuçlar doğrulabilir bu yüzden internet üzerinden bu konuyu araştırıp test ederek deneyimlemelisiniz. Gerekli araştırmaları yapıp, bilgisayarınızın performansına göre en iyi FPS değerini aldığınızı düşünüyorsanız oyuna hazırsınızdır. Unutmayın, FPS ayarlarınızı sağlarken kendinizi rahat hissedeceğiniz ve iyi olduğunu düşündüğünüz ayarları sağlamanız oldukça önemlidir.

Tüm bu ayarlamalar tamamlandıktan sonra da oyun içerisinde kontrol ayarlarınızı yani oyunda kullandığınız nişangâh, özel tuş atamaları, hassasiyet gibi ayarları da en iyi performansı alacağınız şekilde ayarlamalısınız. Aynı şekilde bu ayarları düzenlerken test ederek denemeli ve kendinize ait özel bir ayar oluşturmalısınız. Bu oyununuza oldukça fazla etki edecektir ve zamanla bu ayarlara alışarak çok daha iyi bir performans sergilersiniz.

♦ Silahlara Hakimiyet

Valorant'ta her silahın kendine ait belirli özellikleri vardır. Bu özellikler, silahın atış hızı, silahın geri tepmesi, mermi başına verilen hasar, bölgesel hasar değişiklikleri gibi önemli etkenlerdir. Oyunda yer alan her silaha hâkim olmanız gerekir. Bu sayede düşmanlarınıza ne şekilde yaklaşmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak bazı silahlar, diğerlerine oranla daha hızlı atış sağlamakta fakat daha az hasar verebilmektedir. Bu durum, oyunda rakibinizle karşı karşıya kalmanız durumunda hayati önem taşır. Bu bilgiye sahip olmanız rakiplerinize daha temkinli veya daha rahat bir şekilde yaklaşmanızı belirler. Ayrıca silahların geri tepme efekti sırasında sağa ve yukarı veya sola hafif yukarı olacak şekilde tepme şeması bulunmaktadır. Bu silahlara hâkim olduğunuzda onları nasıl kullanacağınızı ve mermileri düşmanlarınıza nasıl ulaştıracağınızı daha iyi öğrenirsiniz.

♦ Profesyonel Oyuncuların Takibi

Profesyonel oyuncuların başarılı olmasının ve onlara profesyonel denmesinin nedeni, oyun hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmalarıdır. Bu yüzden Twitch, Youtube gibi platformlar üzerinden yayın yapan profesyonel Valorant oyuncularının bir maç sırasında çeşitli senaryolara göre nasıl tepki verdiklerini dikkatlice izlemeli ve anlamalısınız. Bu sayede benzer senaryolara nasıl tepki vermeniz gerektiğini daha kolay ve hızlı bir şekilde kavrayabilirsiniz. Elbette bu durum zamanla kavrayabileceğiniz ve çok fazla pratik yaparak tecrübe edebileceğiniz bir şeydir. 

Yazımızda belirttiğimiz maddeleri gerçekten dikkate alıp, uygulamaya geçirdiğinizde çok daha iyi yerlere geleceğinize emin olabilirsiniz. Bir konu üzerinde ciddi anlamda zaman harcamak ve emek vermek o konu hakkında sizi hem tecrübeli hem de yetenekli bir noktaya getireceğini unutmayınız. Acı yok pes etmek yok smiley


► Hemen indirimli Valorant VP satın almak için tıklayın!

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.