VALORANT’ta En Etkili Entry Frag Nasıl Yapılır?

VALORANT’ta En Etkili Entry Frag Nasıl Yapılır?
VALORANT gibi FPS bir oyun oynuyorsanız, oyunu kazanmak için taktik yapmanın şart olduğunu biliyoruz. Ekibin yapması gereken en önemli şeylerden birisi rolleri düzgün dağıtmak. Entry fragging’in de her FPS oyunun kazanılmasında kilit bir görevi olduğu aşikâr.

Riot Games’in 2020 Haziran’da piyasaya sürdüğü Valorant, tanıtıldığı andan itibaren dünya çapında neredeyse sansasyon yaratmıştı. Twitch’in 2020’de en çok izlenen oyun listesinde ilk 10’a giren Valorant, hâlâ popülerliğini korumaya devam ediyor. FPS oyunların olmazsa olmazı taktiksel düşünme, burada da oyunu kazanmak için gerekli unsurlardan birisi.  Valorant gibi rekabete ve takım çalışmasına dayalı bir oyun oynuyorsanız, ekibinizin yapması gereken en önemli şeylerden birisi rolleri düzgün dağıtmak. Bu rollerden birisi de entry fragger, yani alanlara saldırırken liderlik edecek kişi.

Entry Fragging Nedir?

Entry fragging, takımdan birinin operasyon sırasında dikkatleri üzerine çekmesi ve düşman saldırısını karşılaması anlamına gelir. Bu yüzden oyuncunun fedakârlık yapmasını gerektirdiğini söyleyebiliriz. Kulağa hiç de eğlenceli bir rol gibi gelmiyor. Ama unutmamak gerekiyor ki, entry fragger’lar, her takımda kilit bir role sahiptir. Alanları temizlemek, düşman konumlarını saptamak ve takımın pusu kurması için gerekli olan vakti kazandırmak entry fragger’ların işidir.

───────────────────────────────────────

► Valorant Bölüm 3’teki En İyi Ajanlar

───────────────────────────────────────

Etkili Entry Fragging İçin Yapılması Gerekenler

♦ Ajan Seçimi

Profesyonel Valorant oyuncularından Vice, entry fragging’den bahsettiği bir videoda, bu rolü Raze gibi düelloculara verdiğini söylemişti. Raze’nin Patlayıcı Çantası sayesinde boşlukları kapatma ve alana zorla girme gibi şeyleri yapabiliyor. Bir düellocu alana zorla girdikten sonra genelde kullanabileceği özellikleri tükenmiş olur. Yine de bu, takımın kalanına kullanabilecekleri özelliklerini sonraya saklama imkânı sağlar ve düellocu sayesinde takım, düşman alanıyla ilgili bilgi sahibi olur. 

Raze’den başka entry fragging yapabilecek ajanlar arasında Phoenix, Yoru ve Reyna var. Phoenix Yakar Top ve Yakardöner, Yoru da Çatkapı ve Fake At gibi yakın menzilli özelliklerini kullanarak bir alana zahmetsizce giriş yapabilirler. Bunların yanında Jett’in Rüzgâr Gibi yeteneği de, takımın başı belaya girdiğinde onları hemen kurtarabilir.

FOXNGAME

♦ İz Sürme

Bir entry fragger’ın en kritik özelliklerinden biri de düşmanın bir alanı nasıl koruduklarını ve mevkilerini tahmin edebilmektir. Oyuncu bunu yapmayı öğrendiğinde, saldıracağı noktaları önceliklendirebilir ve alana daha etkili bir şekilde giriş yapabilir. Esasında iz sürmek, Valorant’ta çok sık kullanılan bir taktik değildir. Yine de oyuncuların hareket eden hedefleri vurmalarını, silahın geri tepmesini kontrol etmeleri ve haritada yön bulmayı kolaylaştırdığı kesin.

♦ Görüş ve Hassasiyet

Hedef almak entry fragging’in olmazsa olmazlarından birisidir. Bununla birlikte oyuncular, önlerine çıkan hedeflere hızlı bir şekilde tepki vermeli ve çabuk karar almalılardır. Entry fragger’lar düşman takımın potansiyel taktiklerini tahmin edip ona göre çabucak bir plan oluşturmalıdır.

İndirimli Valorant VP Satın Almak İçin Tıklayın!

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.