Valorant VAN 68 Hata Kodu Nedir? Nasıl Çözümlenir?

Valorant VAN 68 Hata Kodu Nedir? Nasıl Çözümlenir?
VAN 68 error, Valorant'ta çok yaygın yinelenen sorundur. Bu soruna birkaç faktör yol açabilir, bu sizin tarafınızdan veya İnternet Servis Sağlayıcınızın tarafında olabilir.

Valorant çıkışından bu yana aylık 15 milyon oyuncuyla rekor seviyeye ulaştı. Kullanıcı tabanı çok büyük olduğu için oyuncular zaman zaman hatalarla karşılaşabiliyor. Bunların en kötü şöhretlilerinden biri, oyuna başlamanızı engelleyen Valorant hata kodu van 68'dir. Yaygın olarak, zayıf internet bağlantısı nedeniyle artan bir bağlantı hatası olarak kabul edilir. Ancak, bu problemde görünenden daha fazlası var. Sadece birkaç kolay adımda Valorant'ın çökmesini tamamen durdurabilirsiniz.

Valorant VAN 68 Hata Kodu Nedir?

VAN 68 error, Valorant'ta çok yaygın yinelenen sorundur. Bu soruna birkaç faktör yol açabilir, bu sizin tarafınızdan veya İnternet Servis Sağlayıcınızın tarafında olabilir. Genellikle Valorant istemciniz resmi Valorant sunucularına bağlanmada sorun yaşadığında veya Vanguard'ınız olması gerektiği gibi çalışmadığında ortaya çıkar. Bu makalede, sorununuzun çözümü için birkaç farklı yöntemi derledik, ancak bu geçici çözümlerin tümü yalnızca istemci tarafında bir sorun olduğunda işe yarayacaktır.

Valorant Hata Kodu VAN 68 Nasıl Düzeltilir?

Aşağıda, van 68 hatasını potansiyel olarak çözebilecek tüm düzeltmelerin bir listesi bulunmaktadır, ancak yalnızca güvende olmak için bir yedek oluşturduğunuzdan emin olun.

─────────────────────────────────────────────

► Valorant Sesli Sohbet Ayarları: Tüm Çözümler

─────────────────────────────────────────────

1) DNS Çözümleyici Önbelleğini Temizleyin


Valorant van 68'i durdurabilecek ilk olası düzeltme, Windows 10'un komut istemi uygulamanızda basit bir komut çalıştırıyor. Komut, DNS'yi temizlemek için tasarlanmıştır, böylece istenmeyen IP adresleri ve önbellek kayıtları sistem önbelleğinden kaldırılır.  

DNS'nizi temizlemenin, van 68 dahil olmak üzere çok çeşitli bağlantı sorunlarını ve diğer internet merkezli sorunları da çözdüğü bilinmektedir.

Aşağıdaki adımlar, DNS çözümleyici önbelleğini temizleme sürecinde size yol gösterecektir.

 1. Windows Arama menüsünü kullanarak masaüstü bilgisayarınızda Komut İstemi uygulamasını açın. Başlatırken, tam özellikli bir erişim için “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 2. Tamamlandığında, Komut İstemine aşağıdaki komutu yazın ve işini yapması için “Enter” tuşuna basın.
 3. “Enter” tuşuna basar basmaz, sistem sizin için DNS Çözümleyici Önbelleğini boşaltacaktır.

DNS temizlediğine göre van 68 hatası giderilmiş olmalıdır. Eğer hatanız çözümlenmediyse diğer adımları deneyiniz.

2) Bilgisayarınızı ve Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın


Valorant 68 hata kodu göründüğünde, yeniden bağlanmak için istemciyi yeniden başlatmanızı söyler. Çoğu zaman bilgisayarlarımızı çok uzun süre açık bırakırız. Herkes ara sıra bazı aksama sürelerini kullanabilir - makineler bile - bu nedenle, bilgisayarınızı uygun bir şekilde yeniden başlatmanız en iyisidir.

Bunu yaparken, internet yönlendiricinizin fişini çekip bilgisayarınız yeniden başlatılırken olduğu gibi bırakmanız yerinde olacaktır. İşiniz bittiğinde, yönlendiricinizi tekrar bağlayın ve bilgisayarı internete bağlayın. Valorant’ı açın, hatanız bu noktada çözümlenmelidir ancak hala hatayı alıyorsanız bir diğer çözüme geçiniz.

3) Valorant'a Güvenlik Duvarından İzin Ver


Kötü şöhretli Valorant bağlantı hatası van 68'in en popüler düzeltmelerinden biri, Windows Güvenlik Duvarı ayarlarıyla ilgilidir. Çoğu zaman, cihazlarımızın güvenlik sistemi, uygulamaların tam olarak çalışmasını engeller. Valorant oynayamamanız da bu duruma örnek olabilir. Bu nedenle, potansiyel olarak teşhis edilen hatanın nedeni ile yapmanız gereken tek şey Valorant'a Windows Güvenlik Duvarınız üzerinden izin vermektir.

Windows Güvenlik Duvarı Üzerinden Valorant'a Nasıl İzin Verilir?

Windows Güvenlik Duvarı, Valorant'ı ilk yüklediğinizde otomatik olarak yapılandırılır, ancak bazen bunu manuel olarak yapmanız gerekebilir.

 1. Windows Arama menüsüne gidin ve “Güvenlik duvarı ve ağ koruması” yazın.
 2. Bir sonraki adıma geçmek için “Bir uygulamaya güvenlik duvarı üzerinden izin ver” seçeneğine tıklayın.
 3. Masaüstünüzde otomatik olarak "İzin verilen uygulamalar" bölümü açılacaktır. Windows Güvenlik Duvarı üzerinden Valorant'a izin vermeye başlamak için bu pencerede “Ayarları Değiştir”e tıklayın. Bundan sonra, "Başka bir uygulamaya izin ver"i tıklayın. Yeni bir pencere daha açılacaktır.
 4. Beliren pencerede “Gözat”a tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, Valorant’ın Windows 10 PC'nizde depolandığı konuma gitmeniz yeterlidir. Çoğu kullanıcı için Yerel Diskte (C:) bir yerdedir, ancak yine de öznel bir meseledir. Valorant uygulamasını bulduktan sonra, farenizin tek tıklamasıyla seçin ve ardından “Aç”a tıklayarak sonlandırın.
 5. Bitirdikten sonra, Valorant'ı Windows Güvenlik Duvarı'nda izin verilen uygulamalar listesine dahil etmek için son olarak “Ekle”ye tıklayın.
 6. Bir önceki adımdan sonra, Valorant oyun uygulaması artık 3. Adımda açtığınız “İzin verilen uygulamalar” penceresinde listelenecektir. Bu nedenle, o pencereye geri dönün, Valorant’ı bulana kadar aşağı kaydırın, Özel ve Genel kutuları işaretlenmiş olmalıdır.
 7. İşiniz henüz bitmedi ama yarısındasınız. Bu düzeltmenin son kısmı, Windows Güvenlik Duvarı tarafından başka bir Valorant dosyasına izin vermektir - VALORANT-Win64-Shipping. Bunu yapmak için 1-4. Adımları tekrarlamanız gerekecek.
 8. İlk Valorant uygulaması için açıklanan aynı metodolojiyi kullanarak Valorant dosyasını Windows Güvenlik Duvarınıza ekledikten sonra, “Uygulamalara izin ver” penceresinde “Tamam”a tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.  Optimizasyonu tamamlamadan önce bu dosya için Özel ve Genel kutularını da işaretlemeyi unutmayın.

Tüm ayarlar kaydedildikten sonra oyuna bir şans daha vermenin zamanı geldi. Umarız, Valorant hata kodu van 68 sorununu çözmüştür. Eğer yine olmadıysa aşağıda sizin için sıraladığımız diğer çözümlere devam edin.

─────────────────────────────────────

► Valorant Windows 11 Destekliyor Mu?

─────────────────────────────────────

4) Valorant Installer Kullanarak Oyunu Onarın


Çoğu Valorant oyuncusu, hatta deneyimli olanlar bile, oyunu etkili bir şekilde onarmak için Valorant Yükleyici programının kullanılmasını garip bulabilir. Geliştiriciler, bu işlevsellikten tahmin edebileceğimiz gibi, yükleyici yazılımını kesinlikle çok yönlü hale getirdi. Oyunu onarmaya başlamak için, Valorant Installer’ı çalıştırmanız gerekir.

PC'nizde hala duruyorsa, hemen çalıştırın. Değilse, yalnızca Valorant yükleyicisini indirmek için değil aynı zamanda oyunu onarmak için aşağıdaki adımları okuyun.

 1. Oturum açmak ve yükleyici programını indirmeyi başlatmak için resmi Valorant web sitesine gidin.
 2. Yükleyiciyi indirdikten sonra PC'nizde başlatın. Başladığında, ana “Yükle” düğmesinin hemen altında “Gelişmiş Seçenekler” olduğunu göreceksiniz. Devam etmek için üzerine tıklayın.
 3. Bir sonraki adım, Valorant'ın tam dosya konumunu seçmek ve bunu yükleyiciden seçmektir. Valorant uygulaması “Riot Games” klasörünün içinde olmalıdır. Bulduktan sonra, seçerek ve onarmasına izin vererek süreci ilerletin. Bu 5-10 dakika sürebilir.
 4. Onarım işlemi biter bitmez Windows Başlat menüsüne tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Cihaz tekrar açıldığında, tamir etmenin işe yarayıp yaramadığını görmek için Valorant'ı tekrar başlatın.

5) İnternet Protokolü Sürüm 6'yı (IPv6) Devre Dışı Bırakmayı Deneyin


İnternet Protokolü sürüm 6, bilgisayarların interweb üzerinden iletişim kurması için önemli parametreler oluşturan özel bir kurallar dizisi olan İnternet Protokolünün en son yinelemesidir. Nispeten yeni bir yenilik olduğu için bilgisayarınız henüz tam olarak IPv6 ile uyumlu olmayabilir. Bunu test etmenin kesin bir yolu, TestYourIPv6'ya gitmek ve internetinizin gücünü değerlendirmektir.

IPv6 Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Belirgin derecede kötü sonuçlar bulursanız, Valorant 68 hata kodu sorununu düzeltmek yerine IPv6'nızı devre dışı bırakmaya ve oyunu IPv4'te oynamaya değer. Aşağıdaki adımlar, bunun nasıl yapılacağını gösterecek.

 1. Başlamak için, Windows Başlat menüsünden “Ayarlar”a gidin.
 2. Ana “Ayarlar” panelindeyken, süreci ilerletmek için “Ağ ve İnternet”e tıklayın.
 3. Bundan sonra, bir sonraki sayfaya geçmek için “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın. Burada, şu anda kullanmakta olduğunuz bağlantı türünü seçeceksiniz. Örneğin, bilgisayarımı Wi-Fi'ye ayarladım, bu yüzden sonraki sayfada Wi-Fi bölümüne odaklanacağım. Diğer seçenekler arasında LAN, Bluetooth ve Ethernet bulunur. Bağlantı türünü bulduktan sonra, üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.
 4. “Özellikler”e tıkladıktan sonra küçük ölçekli bir pencere açılacaktır. “Ağ İletişimi” sekmesinin altında kaydırarak İnternet Protokolü Sürüm 6'yı bulun, yanındaki kutunun işaretini kaldırın ve üzerine tıklayın. “Tamam” diyerek işlemi sonlandırın.

Windows 10 PC'nizde IPv6'yı başarıyla devre dışı bıraktınız. Çabalarınızın meyvesini alıp almadığına bakın ve Valorant'ı başlatın.

6) Vanguard'ın Düzgün Çalıştığından Emin Olun


Van 68 sorunu yalnızca Ağ Ayarları ile sınırlı değildir, Vanguard'ınızın da düzgün çalışmamasıyla ilgili bir sorun olabilir. Ancak, iyi çalışıp çalışmadığını teşhis etmeniz gerekecek. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Windows arama çubuğuna “Çalıştır”a tıklayınız.
 • “services.msc” yazın ve enter tuşuna basın.
 • Services.msc açıldığında “VGC” adlı bir hizmet bulun.
 • Bu hizmete sağ tıklayın ve özelliklere gidin.
 • Şimdi Başlatma Türü'nün “Otomatik” olarak seçildiğinden ve hizmetin başlatıldığından emin olun.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.

Valorant’ta diğer PC’deki çok oyunculu oyunlarda olduğu gibi hata kodları ve benzeri sorunlara sahiptir. En yaygın olanı ise birçok oyuncunun zaman zaman karşılaştığı van 68 hata kodudur. Hatanın birçok nedeni olduğu gibi birçok farklı çözümü de bulunmaktadır. Talimatlara uyduğunuz takdirde Valorant van 68 bağlantı hatasının çözümleneceğini düşünüyoruz.


► VP'nin en ucuz adresi Foxngame. Hemen indirimli Valorant Points VP satın almak için tıklayınız: https://www.foxngame.com/valorant

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.