FOXNGAME
Canlı Destek

Valorant Rank Sistemi: MMR ve KP Nasıl Çalışır?

Valorant Rank Sistemi: MMR ve KP Nasıl Çalışır?
Valorant rank sistemi Riot Games'e özgü bazı önemli farklılıkları olan diğer çok oyunculu sıralama sistemleri gibidir.

Valorant rank sistemi Riot Games'e özgü bazı önemli farklılıkları olan diğer çok oyunculu sıralama sistemleri gibidir. 10 derecesiz maç galibiyetine ulaştığınızda 5 sıralama maçı (rekabetçi modda) tamamlamanız gerekir. 5 maçın ardından sistem sizi oyuna hangi rütbeden başlayacağınıza göre yerleştirir.

Valorant'ın rütbe düşürme sistemi yoktur. Ancak, Rekabetçi Modda 14 günden fazla tek bir oyun oynamazsanız, rütbeniz profilinizde görünmez. Bir maç oynadığınızda ise mevut rütbenizi geri alabilirsiniz.

Sıralamanız, temelde altı ayda bir gelen her yeni Valorant Bölümü ile sıfırlanacaktır. Genellikle, yeni bir Bölümdeki ilk dereceli oyununuzdan sonra, 3-4 sıra daha düşük sıralanırsınız; Riot, bunun oyuncuların "kendilerini yeniden kanıtlamaları" için bir fırsat olduğuna inanıyor.

FOXNGAME

Valorant ranked sisteminde sekiz rütbe mevcuttur ve sıralama şu şekildedir:

 • Demir 1-2-3
 • Bronz 1-2-3
 • Gümüş 1-2-3
 • Altın 1-2-3
 • Platin 1-2-3
 • Elmas 1-2-3
 • Ölümsüzlük
 • Radyant

──────────────────────────────────────────────────────

► Valorant Spike Rehberi: Nasıl Alınır, Bırakılır, Kurulur?

──────────────────────────────────────────────────────

Valorant Kademe Puanı, her rekabetçi oyundan sonra aldığınız puanların sayısıdır. Özellikle alt kademelerde olmak üzere, maçtaki galibiyetlerine ve genel performansınıza bağlı olarak KP kazanırsınız.

Rank sıralamanızda bir sonraki aşamaya geçmek için 100 Kademe Puanı biriktirmeniz gerekir. Puan dağılımı oyundaki performansınıza bağlı olarak her oyun için farklılık gösterir, ancak genel olarak şu şekildedir:

 • Galibiyetler: 10 – 50 KP, Elmas rütbeleri ve üzeri için 5+ KP
 • Bozgun: 0 – 30 KP, Elmas rütbeleri ve üzeri için maksimum 50 KP düşüş
 • Beraberlik: Demir – Elmas rütbeleri için 20 KP (performansa dayalı)

Valorant sıralama sistemi çok fazla özveri ve sabır gerektirir, ancak iyi performans gösterir ve maçları kazanırsanız, sonunda skor tablolarının zirvesine çıkabilirsiniz. Rank sistemindeki ilk iki sıra, en iyinin en iyisi için ayrılmıştır. En yüksek rank Radyant’tır. Bölge başına sadece 500 oyuncu bir Radyant rütbesine ulaşırken, Ölümsüzlük sıralaması her bölgedeki ilk %1 için ayrılmıştır.

Valorant MMR ve RR Sistemleri

Artık Rekabetçi Modun mutlak temellerini bildiğimize göre, şimdi Valorant'ta MMR (eşleştirme kademesi) ve KP sisteminin gerçekte nasıl çalıştığını tartışalım.

Beceri seviyenizin en önemli belirleyicisi, Rekabet Modundaki yaşam boyu performansınıza dayalı MMR'ınızdır. İşin tuhafı, tam MMR'nizi göremezsiniz; bu değer gizlidir. Ancak, Ölümsüzlük’ten daha düşük bir rütbeniz varsa, MMR'niz, sizinle aynı rütbe seviyesine sahip diğer tüm oyunculara eşittir.

FOXNGAME

Valorant MMR değeriniz dereceli oyun deneyiminizi nasıl etkiler?

Daha önce de belirttiğimiz gibi her oyundan sonra Kademe Puanı (KP) alıyor veya kaybediyorsunuz. Bu nedenle, bir maçtan sonra aldığınız KP değeri kesinlikle MMR'nize atanır.

MMR değeriniz ne kadar yüksek olursa kazandığınız maçlardan o kadar fazla KP alırsınız, kaybettiğinizde ise KP değerinizde daha az puan düşer. Bu aslında insanların (profesyonel oyuncular dahil) yeni hesaplar oluşturmasının ana nedenlerinden biridir. Düşük MMR değerleri, rank sıralamasında ilerlemeyi oldukça zorlaştırır, bu nedenle oyun başına daha fazla KP almak için sıfırdan hesap oluşturmayı tercih ederler.

─────────────────────────────────────

► Valorant Rehberi: Tüm Oyun Modları

─────────────────────────────────────

MMR ve KP arasındaki fark

 • MMR: Ömür boyu performans sıralamanızdır. Göremezsiniz, ama oradadır. Asla sıfırlanmaz, ömür boyu sizinle kalır. Bunu artırmanın tek yolu oyun kazanmaktır, bu nedenle sıcak bir galibiyet serisine devam etseniz iyi olur veya zorlu biriyseniz yeni bir hesap oluşturun.
 • Kademe Puanı (KP): Her rütbe atlamak istediğinizde 100 KP toplamanız gerekir. Bir maçtan sonra alacağınız miktar kesinlikle MMR'nize bağlıdır.
 • Yüksek MMR: Bir galibiyetten sonra daha büyük KP kazanımları, bir kayıptan sonra düşük KP kaybı.
 • Düşük MMR: Bir galibiyetten sonra daha küçük KP kazanımları, bir kayıptan sonra büyük KP kaybı.

Valorant Ranked Sistemi bu şekilde çalışıyor. Her şeyin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olduğumuzu ve mümkün olduğunca basit hale getirdiğimizi umuyoruz. Tırmanışınızda iyi şanslar.


► Valorant VP şimdi en ucuz Foxngame'de. İndirimli VP satın almak tıklayınız: https://www.foxngame.com/valorant

×

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde toplam
{{ getTotalItemCount() }}
ürün bulunuyor
{{ item.productName }}
{{ item.productName }}
{{ item.categoryName }}
Adet -
{{ item.price * item.quantity | number:2 }}{{ currencyCode }}
SEPET TOPLAMI
{{ getTotalPrice() | currency: currencySymbol }}
SEPETE GİT
FOXNGAME
Ooppss!
Görünen o ki sepetine ürün eklemeyi unuttun.
ALIŞVERİŞE BAŞLA
>{{miniShoppingCart.totalItem}}