Valorant HTRF Ses Özelliği Nedir?

Valorant HTRF Ses Özelliği Nedir?
Riot Games, 2.06 yaması ile oyuncuların uzun süredir beklediği HTRF ses özelliğini oyuna dahil ediyor. Valorant topluluğunun bir süredir ısrarla istediği HTRF teknolojisi, oyuncuların uzaydaki bir noktadan gelen seslere tepkisini simüle edecek şekilde tasarlanıyor.

Valorant’ın en çok beklenen özelliği HTRF, 30 Mart’taki 2.06 yama güncellemesi ile oyuna dâhil edildi. Uzun bir süredir Valorant hayran kitlesinin çoğu Riot Games’ten HTRF ses özelliğini istiyordu öyle ki hayranların bu isteğini dikkate alan geliştirici şirket, oyun içi sesi iyileştirmeye yardımcı olmak için yepyeni bir ayar getirdi. Bu yeni ayar, oyuncuların ses aktarım işlevini değiştirmesine olanak tanıyacak, bu da kulaklık kullanıcıları için yönlü sesin daha dinamik bir sürümünü etkinleştirecek.

HTRF Nedir?

HTRF (Head-Related Transfer Function), insan kulağının bir ses kaynağından nasıl ses alındığının kısa bir açıklamasıdır ve sesi tüm yönlerden daha doğru bir şekilde duymanıza olanak tanıyan "simüle edilmiş surround ses" sağlar. Basitçe söylemek gerekirse, video oyunlarında, HTRF sesi, oyuncunun kulaklığını 3 boyutlu bir ses alanına dönüştürerek, sanki oyuncu sanal gerçeklik kulaklığı kullanıyormuş gibi oyun içindeki sesin kaynağını bulmasına yardımcı olur.

Valorant’ta rakiplerinizin konumlarını öğrenmenin ve onlara karşı üstünlük sağlayabilmenin en önemli yolu sesleri dinlemektir. Yetenek seslerinden karakter ses hatlarına, ayak seslerine kadar. Oyundaki hemen hemen her türlü eylem kendine has bir gürültü çıkarır. Bu sesleri tam olarak duyabilmek ise sizin lehinize bir sonuç doğurur.

────────────────────────────────────────────

► Valorant Icebox Haritası Jett Uçma Açığı

────────────────────────────────────────────

Valorant HTRF Ses Özelliği Nasıl Açılır?

Ses ipuçları, oyuncuların, düşmanlarını haritada çok daha hassas bir şekilde bulmalarına olanak sağlar. HTRF özelliğini etkinleştiren oyuncular, 3 boyutlu bir alandaki ayak sesleri, yetenekler sesleri gibi oyun içi sesleri kulaklarının yardımıyla çok daha doğru bir şekilde tanımlayabilecekler. Valorant’taki HTRF özelliği, kulaklık kullanıcılarının ses deneyimini iyileştirmek için özel olarak tasarlanmıştır yani eğer hoparlörden ses alıyorsanız bu ayar sizin için pek kullanışlı olmayacaktır.

Valorant HTRF uygulamaları;

  • Yama, HTRF’yi etkinleştirmek için Ses ayarları panelinde bulunan bir ses geçişi ekledi.
  • HTRF, kulaklık takan oyuncuların simüle edilmiş bir surround ses alanında çalmasını sağlar.
  • Şu anda yalnızca ayak sesleri, yeniden yüklemeler ve Ölüm Maçı yeniden doğuşları HTRF etkinken 3B olarak gösterilecek.

Oyuncuların bu özelliği kullanırken diğer tüm 3D ses işlemlerini kapatmaları önerilir ayrıca HTRF’yi Valorant’ta tam potansiyeliyle deneyimlemek için Windows 10’daki mevcut ses geliştirmelerini de kapatmalısınız. 

  • Windows 10 başlat düğmesine tıklayın ve ardından "Ses" yazın.
  • "Kayıttan Yürütme" sekmesinde, ses geliştirmelerini devre dışı bırakmak istediğiniz ses cihazına sağ tıklayın ve ardından "Özellikler" öğesini seçin.
  • Mevcut tüm ses geliştirmelerini görüntülemek için "Geliştirmeler" sekmesine tıklayın.
  • Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak onay kutusunu tıklayın.

Hemen indirimli Valorant VP satın almak için tıklayın!

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.