Valorant 4.0 Yama Notları Yayınlandı

Valorant 4.0 Yama Notları Yayınlandı
Valorant 4.0 yama notları şimdi yayında ve 2022 sezonuna resmen giriş yapıldı.

Valorant 4.0 yama notları şimdi yayında ve 2022 sezonuna resmen giriş yapıldı. Uzun bir süredir merakla beklenen yeni sezonun ilk güncellemesi Valorant metasında yerini aldı. Birçok silah güncellemesi, Bind ve Breeze haritasında yapılan ekleme ve çıkarmalar, rekabet modunda yapılan ufak bir değişiklik ancak tabii ki herkesin oynamak için sabırsızlandığı 18. Ajan Neon dahil 4.0 yaması bomba gibi geldi. Neon'un ultra güçlü Jett'e karşı bir rakip olarak görüldüğü bildirildiği için oyunun metasında büyük bir değişiklik yapması bekleniyor.

Lafı daha fazla uzatmadan 4.0 yama notlarının detaylarına geçelim.

───────────────────────────────────────────────────────────────────

► VCT 2022 Challengers Türkiye Açık Eleme 1. Aşama 1. Gün Sonuçları

───────────────────────────────────────────────────────────────────

Valorant 4.0 Yama Notları

FOXNGAME

Valorant 4.0 yaması ile mevcut battle pass kapanacak ve yerini 4. Bölüm 1. Kısım savaş bileti alacak. Valorant yeni savaş bileti Hydrodip, Schema ve Velocity olmak üzere üç farklı silah kaplamasını oyunculara sunuyor. Aynı zamanda birçok silah uğuru, oyuncu kartı ve sprey savaş biletine dahil. 1000 VP değerindeki bu savaş biletini indirimli satın almak için tıklayınız.

Yeni Ajan Neon

FOXNGAME

Yeni Valorant ajanı Neon, yamayla birlikte ajan kadrosuna ekleniyor. Yetenek kitinde bolca elektrik göreceğiniz Filipinli ajanı çok kısa bir zaman sonra oynayabileceksiniz.

Valorant Yama 4.0: Silah Güncellemeleri

YAKIN DÖVÜŞ - BIÇAK

Valorant’ta yakın dövüş silahıyla hedef almak çok zor olduğu için oyuncular genellikle hızlı koşacağı veya haritanın bir yerinden bir yerine gideceği zaman aksesuar olarak kullanmayı tercih ediyordu. Yama 4.0 ile yakın dövüş silahı daha tutarlı bir hale getirildi.

 • Sağ tıkla yapılan saldırıların isabet alanı artık 1,5 kat daha fazla. Sol tıkla yapılan saldırıların isabet alanı artık sağ tıka göre daha büyük ve biraz daha uzun bir menzile sahip.
 • Bıçak saldırılarının merkezine daha yakın olan hedefler ilk önce isabet alacak. Böylece, hâlâ isabetli saldırılar yapabilirsiniz.
 • Bonus: Artık bıçaklarla duvarlara saldırdığınızda duvarda anında bıçak izleri göreceksiniz (bu istemci tarafında hesaplanıyor).

SPECTRE

Spectre’nin çok yönlü bir silah olması oyuncuları mutlu ediyor. Uzun menzilli çatışmalarda gösterdiği üstün performans ve yakın menzilde hareket ederken yapılan atışlarında çok iyi olması 4.0 yamasında onu biraz nerf’e sürüklemişe benziyor.

 • Atış hata payı, silahla tararken daha erken aşamalarda devreye girecek.
  - Örneğin, ateşlenme sırasına göre 4., 7. ve 10. mermilerde hata payının devreye girmesi yerine artık 3., 6. ve 8. mermilerde hata payı devreye girecek.
 • Koşarken/zıplarken/tırmanırkenki dikey ve yatay geri tepme çarpanları arttı: 1,25 → 1,5
 • Tararken yatay sapmadan korunan mermi sayısı azaldı: 8 mermi → 5 mermi
 • Yatay sapmanın devreye girme süresi azaldı: 0,24 sn → 0,18 sn
  - Silahla tararken yatay sapma artık çok daha hızlı devreye girecek. Başka bir deyişle, yatay sapmayla daha sık karşılaşacaksınız.

ARES

Ares, kendi kategorisinde iyi ancak bedel kademesinde diğer silahların gölgesinde kalıyordu. Geliştiriciler bu gölgeyi kaldırmak için yeni yama notlarında Ares’in oyunculara verdiği hissi ve gücünü artırmaya yönelik bir çalışma yapmış.

 • Döner şarjörün hazırlanma süresi kaldırıldı.
 • Atış hızı arttı: 10 → 13

GUARDIAN

 • Yakınlaştırarak nişan alırkenki atış hızı hata payı kaldırıldı.
 • Silah toparlanma aşamasına geçmeden önce fazladan bir mermi daha atabilecek.

BULLDOG

Hem hesaplı hem de çok yönlü bir tüfek aradığınızda artık Bulldog aldığı buff sayesinde ilk tercihiniz olabilir.

 • Nişansız atış hızı arttı: 9,5 → 10
 • Seri atış toparlanması iyileştirildi: 0,4 → 0,35
  - Her silahta, kendi silah yenilenme süresi tamamlanmadan tekrar ateş edildiğinde isabetsizlik etkisi gerçekleşir. Toparlanma süresinin azalmasıyla birlikte seri atış verimliliği artmalı.

Valorant Yama 4.0: Harita Güncellemeleri

BIND

A Kısa'daki iki kutunun pozisyonu değiştirildi. Böylece, saldıranların yaklaşmasını biraz fazla zorlaştıran, çok güçlü bir tek taraflı duman atma pozisyonu kaldırılmış oldu. Gözcüler hâlâ bu alanı tıkayabilecek fakat yeni yerleşim sayesinde saldıranların bastırma seçenekleri biraz daha artmış olacak.

FOXNGAME

Ayrıca, ilk bakışı atarken stratejinizi çeşitlendirecek küçük bir bank ekledik.

FOXNGAME

BREEZE

A Ana'daki kapı genişletildi ve 50/50 oranla seçim yapmanıza sebep olan durumlar (rakibin bulunabileceği iki konumdan birini seçmeniz gereken yerler) kaldırıldı.

Bu değişiklik A Ana'da oynayan savunanlara biraz daha seçenek sunacak. Ayrıca, mağaraya girerken veya mağaradan çıkarken 50/50 ihtimalle biriyle karşılaşma oranını ortadan kaldırarak püskürtme sırasında daha metodik oynamanıza ortam sağlayacak.

FOXNGAME

Mağaraya üst üste duran iki kutu eklendi. Bu yenilik mağaraya doğru bastıran saldıranlar için bir nebze siper görevi görürken bölgeyi geri almaya çalışan savunanlara daha fazla seçenek tanıyacak.

FOXNGAME

A Bölge'nin arkasındaki siper yeniden düzenlendi ve havuz karşısındaki duvara kadar genişletildi.

Bu siper düzenlemeleri savunanların geri çekilebileceği daha güvenli bir alan ve bölgeyi geri almaya çalışırken daha fazla siper görevi görecek. Havuzun genişlemesi bu alanda oynamayı daha rahat hale getirecek. Spike yerleştirme alanı da havuzun yeni şekline uygun olacak şekilde düzenlendi.

FOXNGAME

Orta'daki kavisli duvar düzenlendi. Bu değişiklik alanı sadeleştirecek ve ilave kuytuyu ortadan kaldıracak.

FOXNGAME

B Bölgesi'ndeki sütuna siper eklendi, bölgenin arkası yeni bir duvarla kapatıldı ve B Duvar'a üst üste duran kutular eklendi. Sütuna eklenen yeni siper, Spike yerleştirme öncesi ve sonrası için yeni fırsatlar sunacak.

Bölgenin arkasına yapılan düzenleme, oyuncuların kafasını çıkartarak kullandığı B Ana'ya kadar uzanan görüş açısını engelleyecek ve oyunculara kullanabilecekleri yeni bir siper olacak. Bu yeni siper geri çekilirken veya bölgeyi geri alırken de işe yarayacak.

Yeni kutu yığını B Ana'daki bazı görüş açılarını sınırlayacak, bölgeyi tutarken veya geri alırken yeni seçenekler sunacak ve ince duvarlar etrafında dönen tuhaf çatışmaları sonlandırmaya yardımcı olacak. B'deki kapı tamamen kapanmadığı veya açılmadığı sürece yeniden çalıştırılamayacak.

FOXNGAME

REKABET MODU

Ajan ve harita sayısı arttıkça yeni oyuncuların Valorant’ı öğrenmesi ve oynaması git gide zorlaşıyor. Geliştiriciler herkesin temel oynanışı öğrenmesini zorunlu hale getiriyor ve yama 4.0’da derecelide oynamak için hesap seviyesi gereksinimini elde etmeye karar verdiler.

 • 4.0 Yaması'yla birlikte henüz derecelide oynamamış olan hesapların dereceli sıraya girebilmek için en az 20. hesap seviyesine ulaşmış olması gerekiyor.
  - 20. hesap seviyesine ulaşmamış fakat daha önce dereceli sırada oynamış olanlar derecelide oynamaya devam edebilecek.

5'li Hazır Grupların Kademe Puanı Kaybı Azaldı

 • Elmas 2 ve alt kademelerdeki oyuncular KP kaybının şu ankine göre %25 azaldığını görecek. Yani, KP kazanma/kaybetme oranı önceden minimum %50'yken artık minimum %25 olacak.
 • Liderlik tablosunun bütünlüğüne zarar vermemek adına bu değişikliği sadece liderlik tablosuna çıkmayan veya orada boy göstermeyen kademelere uyguladık.

Haritaların Rasgeleliği Arttı

 • Haritaların denk gelme oranını arttırdık. Böylece, harita çeşitliliği artacak ve karşılaşmalarda aynı haritalara denk gelme oranı azalacak.

HATALAR

 • İmza yeteneğiyle skor alma sayacının görsel olarak güncellenmemesi sorunu çözüldü.
 • Koçlar artık sayı tuşları ve fareyi kullanarak hedef değiştirme konusunda sorun yaşamayacak.

Valorant 4.0 yama notları beklediğimizden daha fazlasını verdi. Neon haricinde herhangi bir ajan güncellemesi görmedik ancak ilerleyen yamalarda Riot’un bu konuya da ele atacağından eminiz. Özellikle bir süredir konuşulan Yoru rework çok yüksek ihtimalle 4.1 yamasında metaya eklenecek.

Valorant Protocol 781-A Silah Kaplamaları

FOXNGAME

Bölüm 4: Karmaşa, Phantom, Spectre, Bulldog, Sheriff ve Bıçak olmak üzere yeni mekanik temalı Protocol 781-A skin paketini Valorant mağazasına getiriyor. 9.900 VP değerindeki bu silah kaplamaları, yükseltilebilir 5 seviyeye sahip olacak ve 5. seviyede bir ses özelliği içerecek. Yaklaşık 8 saat sonra yeni silah koleksiyonunu mağazadan satın alabileceksiniz.


 ► 4. Bölüm Savaş Bileti ve Protocol 781-A skin paketini çok daha ucuza yalnızca Foxngame'den satın alabilirsiniz. VP'de büyük indirim sizleri bekliyor, satın almak için tıklayınız: https://www.foxngame.com/valorant

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.