Riot Games'in FPS Oyunu Valorant'ı Diğer FPS Oyunlarından Ayıran Özellikler Nelerdir?

Riot Games'in FPS Oyunu Valorant'ı Diğer FPS Oyunlarından Ayıran Özellikler Nelerdir?
Neden Valorant oynamalısınız, diğer FPS oyunlarından farkı nedir? Detaylar makalede yer almaktadır.
Bir oyunun çok iyi geliştirilmiş olması demek, oyuncular tarafından çok sevileceği anlamına gelir mi? Ya da şöyle soralım, bir oyunun çok iyi geliştirilmiş olması, o oyunu herkesin oynayabileceği anlamına gelir mi? İşte bu makalede bazı oyunları ele alarak bu konuya yer vermeyi uygun gördük. Bildiğiniz üzere Ubisoft, Valve, Blizzard ve Riot Games oyun sektöründe bütçesi devasa olan şirket arasında lider konumdalar, bu konuda Riot Games her ne kadar dışlansa da oyuncuların dilinden ve oyunları herkesin oynayabileceği şekilde geliştirerek büyük saygınlık elde etmeyi başardı ve başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Riot Games geçtiğimiz günlerde Valorant adlı yeni oyununu duyurdu ve bu oyun içerisinde, az önce bahsettiğimiz firmaların oyunlarından ( Rainbow Six Siege, Overwatch ve CS:GO ) büyük esintiler var fakat Valorant'ı tüm bu şirketlerin oyunlarından farklı kılan nedir?

Bildiğiniz üzere Valorant yeni duyurulmuş bir taktiksel FPS oyunudur. Peki taktiksel FPS denilince akla gelen ilk şey nedir? Oyuncuların kişisel performansı haricinde oyunun ve oynanışın size verdiği performans demektir. Belirttiğimiz firmaların oyunları elbette çok iyi geliştirilmiş oyunlar, elbette oyuncuların gözünde değerli oyunlar fakat bazı noktalarda ufak sıkıntıları olan oyunlar. Elbette oyunların ufak sıkıntılarının olması kaçınılmazdır, sürekli güncel tutmak ve geliştirmek de aynı şekilde kaçınılmaz olmalıdır. İşte Riot Games'i diğer firmalardan öne çıkaran nokta burada belirginleşmektedir.

CS:GO, Rainbow ve Overwatch gibi gelişmiş, büyük kitlelere hitap eden oyunlar kullanıcılarının dostu ve sürekli geliştirilmesi gereken oyunlardır, tabii sadece bunlar tek başına yeterli olmamaktadır. Bu oyunların başarılı olmasına doğrudan yardımcı olan bir çok etken vardır, bunlar şu şekildedir; oyun içi genel FPS performansı, server stabilitesi, anti-cheat / hile koruması, oynanabilirlik, yenilikçilik vb bir çok etken. Diğer oyunlar aynı şekilde kendilerini geliştirmektedirler elbette fakat belirtilen etkenlerde o kadar da başarılı sonuç aldıkları söylenemez.

Riot Games, yeni oyunu Valorant için bu nokta bizlere bunları vaadediyor. Oyuna güvenebileceğimizi dile getirerek tüm bu etkenler konusunda oldukça başarılı olacağının bir nevi garantisini sunuyor. Peki bir oyunun iyi olabilmesi için ne gibi özelliker lazım? Örnek olarak 128-tick rate sunucular, 128 tick rate sunucuların olması ne fayda sağlayacak? Tick rate'in rakabetçi online FPS oyunlar için önemli bir yeri bulunmaktadır. Öyle ki internet bağlantınız diğer oyunculara göre kötü sayılsa bile 128 tick rate sunucularda bu farkı o kadar da hissetmezsiniz, aynı şekilde oyun içerisinde ateş ederken mermilerinizin gidişini bile etkilemektedir.

Bir diğer önemli etken ise oyun içerisinde alınan FPS değeridir. FPS değerleri de aynı şekilde taktiksel rakabetçi FPS oyunlarında önemli etkenlerden biridir, bilgisayarınzın ve oyunun size sunduğu FPS performansınız bir oyunda ne kadar iyi olursa, o kadar iyi oynayabilirsiniz. Tabii bu durum ortalama düzeyde biraz da yetenek istemektedir, sadece 128 tick rate serverda yüksek FPS ile oynamanız çok iyi oynayacağınız anlamına gelmez fakat oyununuza önemli ölçüde etki katacaktır. Riot Games bu nokta en kötü olarak sınıflandırılabilecek bilgisayarlarda bile 30 FPS ve üzerinde performans verebileceğini belirtmektedir ve bunun oldukça iyi bir sonuç oluşturacağını belirtmemize gerek yok sanırım? Aşağıda sınıflara göre sistem gereksinimlerini görüntüleyebilirsiniz.

En düşük sistemde (30 fps): 
  • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit)
  • RAM: 4GB CPU: Intel i3-370M
  • GPU: Intel HD 3000 (1GB VRAM)

Tavsiye edilen sistemde (60 fps):
  • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit)
  • RAM: 4GB CPU: Intel i3-370M
  • GPU: Intel HD 3000 (1GB VRAM)

Maksimum / modern sistemde (144+ fps):
  • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit)
  • RAM: 4GB CPU: Intel Core i5-4460 3.2Ghz
  • GPU: Nvidia GTX 1050 Ti (1GB VRAM)

Diğer bir büyük etken ise oyunun kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılan, oyunu oynayan kişilerin oynamasını engelleyecek hileye başvuran kişilerin en kısa sürede ve en etkili şekilde tespit edilip cezalandırılması veya engellenmesi konusudur. Riot Games, League of Legends oyununda bunu en iyi şekilde sergilemektedir. Oynadığınız oyunlarda çok fazla hile olması demek, serverlar ne kadar iyi olursa olsun ve FPS performasınız, kişisel becereniz ne kadar iyi olursa olsun sizi olumsuz olarak etkileyecektir. Riot Games bu noktada League of Legends'da oldukça başarılı bir iş çıkardı ve çıkarmaya devam ediyor, şüphesiz ki Valorant için de aynı özveri ve başarıyı sürdürekcektir.

Tüm bunlar sağlandıktan sonra gereken her şey artık size sunulmuş demektir, tek yapmanız gereken oynamak ve kişisel performansınızı geliştirmek olacaktır. Riot Games'in sizlere sunduğu tüm bu özellikler karşısında Valorant oynama hazır mısın?

Hemen indirimli Valorant RP satın al!
FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.