New World Başlangıç Rehberi – Seri 1

New World Başlangıç Rehberi – Seri 1
Amazon Games’in yepyeni devasa mmorpg oyunu New World başlangıç rehberini, işinize yarayacağını düşündüğümüz önemli mekanikler ve ipuçlarıyla bu yazıda topladık.

New World başlangıç rehberi ile karşınızdayız. Oyuna yeni başladıysanız veya başlama gibi bir düşünceniz varsa bu kılavuz tam sizlik. Oyun mekaniklerini ve oynanışını kavramanızı daha kolay hale getirecek önemli bilgi ve ipuçlarını derledik. Ama bundan önce oyun dünyasında bir anda büyük ses getiren New World’ün ne olduğu hakkında konuşalım.

New World, Amazon Games tarafından geliştirilen ve 28 Eylül 2021 tarihinde çıkan devasa büyüklükte bir MMORPG yani çok oyunculu rol yapma oyunu. Geçen senenin başında Mayıs 2020 gibi çıkması planlanan ve söylenen ama 31 Ağustos 2021 tarihine ertelenen oyun, tekrardan ertelenerek çıkış tarihini 28 Eylül 2021 olarak değiştirmişti. Ertelenmesinin sebebi yapımcı firma tarafından oyundan son geri dönüşleri almak ve oyunu güzelce cilalamak istemeleri olarak belirtilmişti. Bütün ertelenmelere rağmen oyun son verilen çıkış tarihinde oyuncuların beğenisine sunuldu.

FOXNGAME

New World Başlangıç Kılavuzu ve Önemli İpuçları

New World’ü daha yeni keşfettiyseniz başlangıç için birkaç ipucuna ihtiyacınız olabilir.

  • Sağlık sarf malzemesi kullanmak için envanter yuvasındaki suyu kullanabilirsiniz.
  • New World'de ilk alacağınız ev yüzde 50 indirimli olacak.
  • Hafif zırh, PVP yapıları için daha iyidir. Daha ağır zırh, karakterinizi ağırlaştırır ve hızlı bir şekilde kaçmanızı engeller.
  • Donatılmış eşyalar karakter ağırlığı olarak sayılmaz. Daha fazlasını taşımak için daha ağır eşyaları donatın ve ardından onları en yakın kasabada elden çıkarın. "Ekipman bağlama" durumu varsa, eşyaların satılmasını zorlaştırabilir.
  • Hızlı seyahat için Azoth maliyeti aslında envanterinizin ne kadar ağır olduğundan etkilenir.
  • Eşyalarınızı hasar gördüklerinde tamir etmenize gerek yok, sadece tamamen kırıldıklarında tamir etmeniz gerekiyor.
  • Keşif Gezileri, canavarlar ve sandıklardan ganimet düşüşleri, en yüksek toplam teçhizat puanınıza bağlıdır. Daha yüksek bir donanım puanına sahip bir öğeye daha iyi ganimet elde etme şansı verebilirsiniz.

♦ New World’de silah slotlarınızı iyi kullanın

New World başlangıç seviyesinde bile oyunculara kullanabileceği birçok silah çeşidi sunuyor. Oyunda sınıf seçme sistemi olmadığı için oynanış tarzınıza en uygun silahları bulun ve oyunu kendi stilinize göre şekillendirmeye başlayın. Bir kılıç ve bir yay kullanabilir veya seçiminizi can veren asa ve baltadan yana kullanmak isteyebilirsiniz.

FOXNGAME

New World’de silah ustalığı büyük önem taşıyor. Kullanacağınız silah tipini erken süreçte belirlemeli ve oynanış tarzına alışmalısınız. Silahlar kullanıldıkça ait oldukları silah tipine seviye sağlıyorlar. Bu da demek oluyor ki silahınız eğer bir kılıç ise tek elli silah kategorisinde yeni özellikler açmanızı sağlayabilir. Veya bir yay kullanıyorsanız, siz silahınızı kullandıkça menzilli silah kategorisinde daha da ustalaşıyor ve yeni özellikler açıyorsunuz. Silah kombinasyonunuzu erkenden belirlemek oyunun ilerleyen saatlerinde işinize yarayacaktır.

♦ Ağırlık kontrolünüzü iyi yapın

Oyunda sizi koruyacak çok dayanıklı bir zırh bulmuş olabilirsiniz. Unutmayın eğer zırhınız ağır zırh kategorisine giriyorsa zırhın ağırlığı hareket ve saldırılardan kaçma kabiliyetinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Bu yüzden ağır ve dayanıklı bir zırh kullanmaktansa hafif ve hareketlerinizi kısıtlamayacak zırhları tercih edin.

Envanterinizin de bir ağırlık limiti bulunuyor. Eğer envanter düzenlemenizi iyi yapmaz ve bu sınırı aşarsanız bir anda yavaşlarsınız. Sadece işinize yarayacak eşyaları taşıyın ve gereksiz ağırlık yapacak eşyaları yanınıza almayarak çantanızın ağırlığını aşmamaya özen gösterin.

♦ Gözünüz sürekli eşyalarınızın dayanıklılık seviyesinde olsun

New World’de siz eşyalarınızı kullandıkça veya öldüğünüz zaman dayanıklılıkları düşmeye başlar. Bu yüzden eşyalarınızın dayanıklılıklarına dikkat etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Eşyalarınızı onarmanız mümkün. Biraz altın ve onarım parçaları vererek eşyalarınızı onarabilirsiniz. Kullanmadığınız veya seviyesi düşük eşyaları parçalayarak onarım parçaları edinebilirsiniz.

Tamir kitleri de aynı görevi fazlasıyla görecektir. Fakat, tamir kiti üretmek için onarım parçalarına ihtiyaç duyuyorsunuz. Elinizde fazladan tamir kiti bulunuyorsa bunları ticaret noktalarında altın karşılığında satabilir ve kenara biraz para koyabilirsiniz.

♦ Hızlı seyahat noktalarını açmak için keşfe çıkın

New World başlangıç aşamasında ve birkaç görev ilerledikten sonra büyük bir yerleşkeye bırakılacaksınız. Bölgede sizi meşgul edecek çok fazla görev olması sizi keşif yapmaya ister istemez teşvik edecek.

Hızlı seyahat noktalarını açmak için keşif yapmanın bir diğer faydası da oyunda ilerlediğinizde daha önceden keşfettiğiniz veya görevler yaptığınız noktalardan bazı kaynaklara ihtiyaç duyduğunuzda kolayca gereken yere ulaşabilmek.

♦ Hanları ve kamp alanlarını seyahat sürenizi kısaltmak için kullanın

New World’de bir han sahibi ile konuşup orada kaldığınızda 1 saatliğine istediğiniz yerden kaldığınız hana dönebilirsiniz. Bu özellik aynı alan çevresinde görevler yaparken işinizi kolaylaştırabilir. Unutmayın ki aynı anda tek bir hanı geri dönüşünüz için aktif edilebilirsiniz.

FOXNGAME

Dönüş özelliğini kullanmak ve daha fazlasını yapmak istiyorsanız kamp kurmayı da tercih edebilirsiniz. Elinizde kamp kurmaya yetecek kadar materyal varsa kamp kurabilir, kampınızı geçici yeniden canlanma alanınız için kullanabilir ve basit üretim işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kampınızda gelişmiş üretimler yapmak istiyorsanız 15. Seviyeye geldiğinizde spesifik bir görevi tamamlayarak kampınızı geliştirebilirsiniz.

♦ Üretim ve kaynak toplamaya erkenden başlayın

Üretim, New World başlangıç rehberinde belkide en önemli yere sahip olan konulardan biri.  Henüz daha yeni başladığınız için kaynak toplama hızınız ve verimliliğiniz düşük olabilir. Fakat, bu kaynaklara elinizde az olsalar bile ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmiyor. Toplayabildiğiniz kadar kaynak elde edin ve üretim yapmaya başlayın.

FOXNGAME

Erkenden üretim yapmanın faydaları çok fazla. Menzilli bir silah kullanıyorsanız ok veya mermi üretmeniz gerekiyor. Bazı silahlara erkenden erişmek ve kullanmak istiyorsanız da üretim yaparak ve ürettiklerinizi satarak altın kazanabilirsiniz. Ticaret noktalarında ürettiklerinizi satarak altın kazanmak büyük önem taşıyor.

New World Rehberi: Faction Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

New World Faction seçimide en az üretim kadar önem arz eden bir konu. Oyunda belirli görevlere gelmeden önce üç büyük faction’dan birini seçmeniz gerekiyor; The Marauders, The Covenant ve The Syndicate. Görünüşlerinden ziyade doğru seçimi yapmanın yolu birkaç faktörden oluşuyor. Bu factionlar oyundaki haritada oynadığınız sunucuya göre değişerek belirli başlı bölgeleri kontrol ediyorlar. Bölgeler için savaşlar yapılacağı için de oynadığınız sunucuda en baskın olan faction’a katılmalısınız.

FOXNGAME

New World’de lonca kurup arkadaşlarınızla oynamak da faction sistemine özel. Arkadaşlarınızla aynı loncayı paylaşıp beraber oynamak istiyorsanız aynı faction’a katılmalısınız. Eğer arkadaşlarınıza karşı savaşmak istiyorsanız bunu yapmayın.

Faction’ınızı değiştirmeniz de ayrıca mümkün. Ama bunu sıklıkla yapamayacağınızı söyleyelim. Faction değiştirmek istiyorsanız, son girdiğiniz faction’ın üzerinden 120 gün geçmesini beklemelisiniz. Seçiminizi iyi düşünerek yapın.

♦ Yerleşke ve Faction görevlerini yapmayı ihmal etmeyin

New World’de ana görevleri yaparken yan görevleri gözünüzden kaçırabilirsiniz. Özellikle ilk büyük yerleşkeye vardığınızda etrafta görev arayın.

Yerleşke görevlerini kasabada bulunan bir tabeladan alabilirsiniz. Eforunuza karşılık olarak görevlerden tecrübe puanı kazanacaksınız. Sadece tecrübe puanı kazanmakla kalmıyor aynı zamanda üretim istasyonlarını da kullanımınıza açıyorsunuz. Bu görevler 20 domuz öldürmekten, bir tüccarın ihtiyacı olan eşyaları toplamaya kadar çeşitlenebilir.

Bir faction seçtiğiniz zaman artık faction’ınızdan görevler de alabilirsiniz. Bu görevleri tamamlamak faction içindeki yerinizi de belirliyor. Çok fazla tecrübe puanı vermeseler de bu görevleri teçhizatınızı geliştirmek veya yenilerini edinmek için yapabilirsiniz.

♦ Bölgelerdeki duruşunuzu belli edin

New World, içinde farklı bölgeler bulunduran devasa bir haritaya sahip. Kendinize bir bölge belirleyin ve o bölgede aktivite yaptıkça bölgenin seviyesini arttırın. Bir bölgenin seviyesini arttırmak bonus tecrübe puanı kazanma, kaynak toplama hızınızın artması, ticaret vergisinin düşmesi ve oyuncuya ev sahibi olma hakkını sağlaması gibi faydaları var. Bir bölgeyi 10. Seviyeye getirdiğinizde Aeternum dan küçük bir parçaya sahip olabiliri ve ev kurabilirsiniz.

FOXNGAME

♦ Eviniz için para biriktirin

New World’ün oyunculara ev sahibi olma hakkını verdiğini söylemiştik. Evlerin boyutlarına göre fiyatlarının da arttığını söyleyelim. Ev için yeterli paranız olmasından ziyade karakterinizin seviyesinin en az 15, bölgenin seviyesinin de 10 veya daha yüksek olması önem taşıyor. Ev sahibi olmanın avantajları var, ev sahibi olmaktan çekinmeyin ve paranızı biriktirin.

FOXNGAME

Aldığınız evi dekore edebilirsiniz. Evler, hanlar gibi geri dönüş noktası görevi de görürler. Depolama kapasitenizi arttırabilir ve evinize koyduğunuz dekorasyonlarla güçlendirmelere sahip olabilirsiniz.

New World başlangıç rehberinin şimdilik sonuna geldik. Daha fazlası için bizi takipte kalın!


► Foxngame güvencesinde en uygun ve indirimli New World satın almak için tıklayınız!

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.