League of Legends ARAM Yenilemesi 2023

League of Legends ARAM Yenilemesi 2023
League of Legends ARAM oyun modu, sonraki iki yamada elden geçiriliyor.

ARAM, League of Legends'ta son yıllarda popülaritesini artıran alternatif bir oyun modudur; sıradan oyuncular ve sadece arka koltuğa oturup oyunun tadını çıkarmak isteyenler arasında çılgınca popüler.

ARAM ile ilgili benzersiz olan şey, hepsinin rastgele olmasıdır. Derme çatma bir takım kompozisyonu oynamayı eğlenceli hale getirirken, aynı zamanda ARAM oyunlarını sinir bozucu hale getirdi. Takım kompozisyonlarındaki eşitsizlik, oyun modu gidişatına da olumsuz yansıyor. Riot Games, son gelen 12.22 yamasıyla birlikte ARAM oyun kipine gelen değişiklikleri ayrıntılarıyla açıklayan resmi bir makale yayınladı.

───────────────────────────────────────────────────────────

► League of Legends ARAM Clash Turnuvası: Program, Ödüller

───────────────────────────────────────────────────────────

LoL 2023 Sezon Öncesi için ARAM Yeniden Çalışması

ARAM'da bu yıl yapılacak olan yeniden çalışmaya rağmen, yeniden yapılanma League of Legends'a gelen sezon öncesi değişikliklerinin bir parçası olduğu için 2023 olarak etiketlendi. ARAM'daki değişiklikler birden fazla cephede yapılıyor; kadro çapındaki değişikliklerden karaktere özel ayarlamalara ve yeni bir haritaya kadar.

Şampiyon Düzenlemeleri

ARAM denge sıkıntılarından payına düşeni aldığından, Riot değişiklikleri farklı bir bakış açısıyla ele alıyor. Bunun arkasındaki fikir, gelecekteki oyunlar için oyuncu deneyimini iyileştirmektir. Değişiklikler, liste çapında ve belirli şampiyon düzenlemelerine bölünmüştür.

Tüm Şampiyonlara Yönelik Denge Değişiklikleri

Uzun menzilli şampiyonlar oyun modunun bir belası olurken, can çalma oyunlarda sürdürme açısından bir sorun oldu. Bu nedenle, 12.23 yama notlarında bazı değişiklikler ufukta görünüyor.

 • Minyonlara karşı Omnivamp ve Lifesteal %50 azaltılacak.
 • Uzun menzilli hasar çarpanını değiştiriyoruz. Şu anda 1000 birim mesafeden daha uzaktaki şampiyonlara verilen hasar %15 azalıyor. Bu hasarı aradaki fazladan mesafeye bağlı olarak daha da azaltıyoruz. Hasar azaltma oranı bundan böyle 1000-2000 mesafe arası için %15-30 arasında olacak.
 • Yakın dövüşçü şampiyonların ilave büyü direnci 10'dan 15'e çıkarılacak.

Spesifik Şampiyon Düzenlemeleri

ARAM oyunlarında çoğu zaman belirli şampiyon türleri mücadele eder. Dolayısıyla, bunu düzeltmek için Riot, yukarıda listelenen şampiyonlara yönelik değişikliklerle birlikte belirli şampiyon kategorilerinde değişiklikler yapacak. Bu, ARAM'ı mümkün olduğunca dengelemek için tasarlanmıştır.

 • Kaynak Yenilenmesi: Enerji sistemiyle şampiyonların çatışmalara çabucak girip çıkması amaçlanıyor ancak ARAM'da çatışmalar bir an bile durmuyor. Bu şampiyonların takım savaşlarına daha çok uyum sağlaması ve yabancılık çekmemesi için şu özellik ekleniyor:
  - Şu Şampiyonlar, ARAM'da %20 bonus Enerji Yenilenmesi kazanacak: Akali, Kennen, Lee Sin ve Zed.

 • Sıvışma: Oyuncular ARAM'da tek bir kitle kontrolü yeteneğine yakalanıp katledilince oyunun zevki kalmıyor. Nispeten daha kırılgan yakın dövüşçü şampiyonlarımız kitle kontrolü etkilerinden daha çabuk kurtulabilsin diye onlara ilave sıvışma veriliyor.
  - Şu şampiyonlar ARAM'da %20 sıvışma kazanacak: Akali, Ekko, Elise, Evelynn, Fizz, Kassadin, Katarina, Kayn, Kha'Zix, LeBlanc, Pyke, Qiyana, Rek'Sai, Rengar, Talon ve Zed.

 • Yetenek Hızı: Ashe, İmparatorun Fermanı’nı inşa edip oklarını savururken ARAM'larda bir veba oldu. Tüm rakip takımı yavaşlatan ve işaretleyen yeteneğinin kullanım sıklığını azaltmak için yetenek hızını düşürüyoruz.
  - Ashe, ARAM'da 20 Yetenek Hızı kaybediyor.

Sonsuz Uçurum (ARAM Haritası) Değişiklikleri

Sonsuz Uçurum, modu daha hızlı hale getirmek için çeki düzen veriyor. Tüm oyun modu dövüşler, dövüşler ve daha fazla dövüş. Böylece, tüm harita oyunları daha hızlı hale getirmek için bazı eklemeler alıyor.

Hexgeçitler (ama buzlu)

FOXNGAME

ARAM, Hexgeçitleri alıyor. Hexgeçitler, ekipleri bir noktadan diğerine ışınlarken, Sihirdar Vadisi’nde gördüğümüz gibi işlev görecek. İşte bildiğimiz kesin özellikler:

 • Hexgeçitler oyunun başından itibaren etkin olacak.
 • Işınlanma düğümleri başlangıçta Nexus'tan dış kuleye bağlanır.
 • İlk kuleniz yıkıldığında hexgeçit, takımınızın inhibitör kulesine bağlanacak ve oyunun geri kalanı boyunca orada kalacak.
 • Oyuncular düşman Hexgeçitini kullanabilir.

Yıkılan Kuleler

FOXNGAME

Bu güncellemeyle birlikte, yıkılan kuleler arkalarında yeni bir yüzey şekli görevi gören bir moloz yığınları bırakıyor. Bu, oyun boyunca benzersiz oyun stilleri açar.

 • Yıkılan herhangi bir kule düşer ve enkaz oluşturur. Enkaz duvarlar/abluka görevi görür.
 • Her oyunda kulelerin düşme yönü rastgeledir. Ancak, o oyun için tüm kuleler aynı yöne düşer.

Köprüde Bahçıvanlık

FOXNGAME

Köprünün sağ yarısında yer alan bu çalı, 5 kişilik bir takımın sığabileceği kadar büyük. Artık çalıların sunduğu tüm imkânlardan köprünün diğer yarısında da faydalanabileceksiniz.

Yaşam Kalitesi Değişiklikleri

Son olarak, uygulanan yaşam kalitesi değişiklikleri var. Şu andan itibaren, Savaş Takviyeleri taslak aşamasının “son saniye”lerinde kilitlenecek. Bu, oyuncuların Savaş Takviyelerini düzgün bir şekilde kullanabilmeleri içindir. Ayrıca, Savaş Takviyesi satın alanlar lobide görünür olacak.

Şampiyon seçimi, oyuncular için bir Hextech Sandığı alacak şampiyonları da gösterecek. Riot, oyuncuları yeni bir şey denemeye teşvik edeceğini umuyor.


► LoL Riot Points (RP) %16 indirim +Bonus RP ile Foxngame stoklarında. İndirimli RP satın almak için tıklayınız: https://www.foxngame.com/league-of-legends

FOXNGAME
Ücretsiz işlem
Komisyon ya da kesinti yok
FOXNGAME
Güvenli Alışveriş
3D Secure, Paytr, GPay
FOXNGAME
Referans Sistemi
%1 kazanç sağlayın.
FOXNGAME
24/7 Destek
Destek hep yanınızda.
FOXNGAME
Çekilişler
Takip et, kazan.