Fortnite'ın Büyük Başarısı Call of Duty Yapımcısına İlham Verdi

Fortnite'ın Büyük Başarısı Call of Duty Yapımcısına İlham Verdi
Free-to-play oyunu, Activision Blizzard'da "yakın vadeli etki" yarattı.

Fortnite, şu anda Dünya üzerindeki en büyük, en popüler oyunlardan biridir. Yönetim, popüler ücretsiz oyunu ve diğer battle royale oyunlarının, kısa vadede Activision özelliklerinden bir şeyi (potansiyel olarak para veya oyuncu) aldığını söyledi. Activision Blizzard yönetimi, bu öğleden sonra bir soru-cevap sırasında “ Battle Royale'dan biraz yakın vadeli etki gördük fakat uzun vadede ne olacağını bilemeyiz.” dedi.

Yayıncı, Fortis ve diğer battle royale oyunlarının Activision Blizzard'ın alt çizgisinde ne kadar etkili olduğunu veya oyunlarının ne derece etkilendiğini söylemedi. Ancak, yönetim bunu kesinlikle söyleyecektir.

Ayrıca çağrı sırasında, Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick, Fortnite'ın oyunların genel olarak daha popüler ve ana akım haline gelmesine yardımcı olduğunu söyledi. Activision Yayıncılık başkanı Coddy Johnson, battle royale modunun video endüstrisine yeni, daha genç oyunlar ve bununla beraber daha genç oyuncular getirmeye yardımcı olduğunu söyleyerek devam ettiğini ekledi. Fortnite ve diğer battle royale oyunlarının mobil cihazlarda başarılı olduğunu görmek "gerçekten cesaret verici" olduğunu ekledi. Yayıncı, gelecekte Activision Blizzard'ın kendi mobil oyunlarıyla neler yapacağı hakkında fikir sahibi olabiliriz dedi.

Belki de buradaki en büyük kısım, Activision Blizzard'ın şüphelenilen bir şekilde, Battle Royale hareketine bir şekilde girmeyi düşünmesidir.

Kotick, "İnsanların ilginç ve etkili bir şekilde yenilik gördüğünü gördüğümüzde, yenilikten nasıl ilham alacağımızı anlamaya çok hevesliyiz." dedi. "İzleyicilerimize hitap eden şeyleri gördüğümüzde, onlardan ilham aldığımız için çok iyiyiz." kısmını da sözlerine ekledi.

Bazıları, Fortnite ve diğer ücretsiz oyunların popülerliğinin bir şekilde belirli miktarlarda geleneksel iş modelini aşındırdığını ileri sürdü. Johnson, video endüstrisinin diğer endüstriler gibi multiplayer ve batlle royale birleşimi modellerini destekleyecek kadar büyük olduğunu söyledi.

Johnson, “Bizim gibi büyüyen bir endüstride, birden fazla iş modelinin paralel olarak başarılı olması için herkesin bu ortak paydadan yararlanması gerektiğini düşünüyoruz” diyen Johnson, abonelik tabanlı Netflix ve (çoğunlukla) ücretsiz YouTube gibi video akışı sitelerinin uyum içinde birlikte bulunduğuna işaret ediyor. Activision Blizzard'ın kendi oyun portföyünün, eklenti içerik ve mikro transferler gibi şeylerden diğer gelir akışlarıyla birlikte, ücretsiz olarak oynanabilen ve ücretli oyunlar ile çeşitlendiğini de sözlerine ekledi.

Johnson, "Ücretli oyunların bu denklemin önemli bir parçası olmaya devam edeceğini düşünüyoruz." dedi.

İçerik oluştururken en önemli şey, "değerinin" iyi bir yerde olmasını sağlamaktır; Diğer bir deyişle, söz konusu içeriğin, insanların satın almaya zorlanmadıklarını ve satın almalarından memnun olduklarını hissetmeleri için yeterince değerli olduğu algılanmaktadır. Bu, Activision Blizzard'ın "pusulası"dır, dedi Johnson.

Activision'ın bir sonraki büyük yeni sürümlerinden biri, PlayStation 4, Xbox One ve PC için Ekim ayı başında çıkacak olan Call of Duty: Black Ops 4, bu oyunun bir Battle Royale modunu içereceği söylentileri vardır, ancak Activision henüz net bir açıklama yapmadı. Şirket, 17 Mayıs'ta bir etkinlik sırasında oyunu resmi olarak açıklamayı planlıyor.
 

Hemen Fortnite V Papel satın almak için tıklayın!